Tomas Scott's Blog

Just another Visual Studio ALM blog

Nedräkningen har börjat

Enligt intensiva rykten kommer Beta1 av Visual Studio 2010 väldigt snart. Åtminstone innan maj är slut, om inget oförutsett inträffar.

Håller just nu på att uppdatera mig på Lab Management som är en ny feature. Den lovar onekligen en hel del. Kräver dock att man också lär sig lite Hyper-V (stöder även VMware, men inte med samma funktionalitet) och System Center Virtual Manager.

Förutom denna del är jag väldigt spänd på de nya Arkitekverktygen med UML-stöd, samt att se ifall den

häftiga funktionaliteten kring “No-repro” håller vad den lovar. Med detta menas att man kan debugga med info från den miljö där

En annan sak som vi sett länge och väntat på är stödet för manuella tester. Tidigare benämnt “Camano”, som på sant Microsoft-manér fått det häftiga namnet “Microsoft Test and Lab Manager”.

Något som jag läntat efter sedan 2005 är hierarkiska work items. Äntligen, kan man bara säga!

Men det här är bara några axplock av nyheterna, men de jag längtar mest efter just nu!

Advertisement

May 14, 2009 - Posted by | VSTS2010

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: